D.U.K.

Asmens dokumentai

Valstybės, kurios yra atsiuntusios pranešimą apie Lietuvos Respublikos asmens tapatybės kortelių pripažinimą galiojančiomis kelionėms:

Airijos Respublika
Austrijos Respublika
Belgijos Karalystė
Bulgarijos Respublika
Čekijos Respublika
Danijos Karalystė
Estijos Respublika
Graikijos Respublika
Islandijos Respublika
Ispanijos Karalystė
Italijos Respublika
Jungtinė Karalystė
Juodkalnijos Respublika
Kipro Respublika
Kroatijos Respublika
Latvijos Respublika
Lenkijos Respublika
Liuksemburgo Didžioji Hercogystė
Makedonijos Respublika
Maltos Respublika
Nyderlandų Karalystė
Norvegijos Karalystė
Portugalijos Respublika
Prancūzijos Respublika
Rumunija
San Marino Respublika
Slovakijos Respublika
Slovėnijos Respublika
Suomijos Respublika
Švedijos Karalystė
Šveicarijos Konfederacija
Vengrijos Respublika
Vokietijos Federacinė Respublika

Pasas yra pagrindinis asmens dokumentas, skirtas vykti į užsienio valstybes. Kai kuriais atvejais į užsienį galima vykti ir su asmens tapatybės kortele, tačiau tik į tas valstybes, su kuriomis Lietuvos Respublika yra sudariusi specialias sutartis ar susitarimus.

Į užsienį galima vykti tik turint galiojantį pasą. Pasas, kurio galiojimo terminas baigiasi kelionės metu, laikomas negaliojančiu. Daugelis valstybių reikalauja, kad turisto pasas galiotų ne trumpiau kaip 6 mėnesius skaičiuojant nuo kelionės pabaigos dienos (gali būti reikalaujama ir 12 mėnesių galiojančio paso). Patariama tai išsiaiškinti prieš išvykstant ir, esant reikalui, pasikeisti pasą ir prasitęsti jo galiojimo laiką.

Lietuvos Respublikai prisijungus prie Šengeno erdvės, nuo 2008 m. kovo 30 d. yra panaikinama oro sienų pasų kontrolė, todėl kertant Šengeno valstybių narių vidaus sienas Lietuvos piliečiams nebereikia pateikti kontrolei paso. Daugiau informacijos apie Šengeno erdvėje galiojančią tvarką galite rasti čia…

Pažymėtina, kad pasų kontrolės panaikinimas jokiu būdu nereiškia, jog judėjimas Šengeno erdvėje yra prilyginamas judėjimui vienoje valstybėje narėje be kelionės ar tapatybės dokumento. Šengeno šalių teisėsaugos institucijų atstovai, vadovaudamiesi nacionalinių teisės aktų pagrindu turi teisę savo šalies teritorijoje patikrinti asmens tapatybę, todėl keliaujantis asmuo privalo asmens dokumentą turėti su savimi. Be to, valstybės narės pasiliko sau teisę tam tikram laikui sugrąžinti kontrolės pasienyje procedūras, jeigu kiltų grėsmė jų saugumui ar viešajai tvarkai. Pasienio kontrolė gali būti atkurta ir masinių tarptautinių sporto renginių metu.

Sienų kirtimo ir pasų kontrolės tvarka Šengeno erdvei nepriklausančių valstybių piliečiams (ne Lietuvos piliečiams) yra kitokia. Informacijos apie šią tvarką galite rasti Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijos svetainėje internete

Kiti klausimai

Prieš išvykdami į oro uostą, pasitikrinkite skrydžio laikus, kadangi jie gali būti pakeisti. Jei skrydis atšauktas ar atidėtas ilgiau nei 5 valandoms arba Jus atsisakoma vežti, prašykite grąžinti pinigus už nepanaudotą bilietą ar jo segmentus arba kito Jums tinkančio skrydžio į galutinę kelionės paskirties vietą greičiausiu laiku.

Taip pat Jūs turite teisę į rūpinimąsi (maistas, gėrimai, ryšio paslaugos ir nakvynė, jei būtina), kuri suteikiama priklausomai nuo skrydžio trukmės ir atidėjimo laiko.

Prisiminkite, kad pasirinkus pinigų grąžinimą už skrydžio bilietą, oro vežėjas nėra įpareigotas Jums teikti teisę į rūpinimąsi ar siūlyti kito maršruto.

Atsisakius vežti, atšaukus skrydį ar vėlavus atvykti daugiau nei dvi valandas, Jūs turite teisę gauti kompensaciją nuo 125 iki 600 eurų, priklausomai nuo skrydžio trukmės ir atidėjimo laiko. Bet kokiu atveju, oro vežėjas Jus turi informuoti apie Jūsų teises ir atsisakymo vežti, skrydžio atšaukimo ar atidėjimo daugiau nei dviems valandoms priežastį.

Jei keleiviai mano, kad oro vežėjas nesuteikia minimalių keleivių teisių pagal ES teisę, jie turėtų kreiptis į nacionalinę priežiūros instituciją ES (taip pat Islandijoje, Šveicarijoje ir Norvegijoje) pagal įvykio vietą. Jei įvykio vieta yra už ES, tačiau vežėjas yra ES bendrovė, keleivis skundą gali pateikti pirmame arba paskutiniame kelionės taške ES.

Bendros bagažo vežimo taisyklės

Rankinis bagažas

Į lėktuvo saloną leidžiama neštis vieną bagažo vienetą nuo 5 kg iki 8 kg. Rankinio bagažo lagamino išmatavimai 50x40x25cm, bendrai visos kraštinės neturi viršyti 115 cm, kad lagaminas tilptų po priekine kėde, esančia priešais, arba į bagažo lentyną, esančią virš keleivio kėdės.

Leidžiamas nemokamas registruoto bagažo kiekisEuropa, Azija, Afrika ir Australija

Ekonominė klasė – suaugusiems ir vaikams – 1 lagaminas 20 – 23 kg
Ekonominė klasė – kūdikiams (vaikai iki 2 m.) 1 lagaminas 10 kg + kėdutė arba vežimėlis.
Verslo klasė – suaugusiems ir vaikams – 1 lagaminas 30 kg
Verslo klasė – kūdikiams (vaikai iki 2 m.) 1 lagaminas 10 kg + kėdutė arba vežimėlis.
Pirma klasė – suaugusiems ir vaikams – 1 lagaminas 40 kg
Pirma klasė – kūdikiams (vaikai iki 2 m.) 1 lagaminas 10 kg + kėdutė arba vežimėlis.
Šiaurės ir Pietų Amerika

Ekonominė klasė – suaugusiems ir vaikams – 2 lagaminai po 23 kg
Ekonominė klasė – kūdikiams (vaikai iki 2 m.) 1 lagaminas 10 kg + kėdutė arba vežimėlis.
Verslo klasė – suaugusiems ir vaikams – 2 lagaminai po 32 kg
Verslo klasė – kūdikiams (vaikai iki 2 m.) 1 lagaminas 10 kg + kėdutė arba vežimėlis.
Pirma klasė – suaugusiems ir vaikams – 2 lagaminai po 32 kg
Pirma klasė – kūdikiams (vaikai iki 2 m.) 1 lagaminas 10 kg + kėdutė arba vežimėlis.
Svarbu žinoti:

Jei keleivis vežasi daugiau bagažo nei pagal taisykles leidžia aviakompanija, su kuria skrendama, tuomet reikės sumokėti už viršsvorį, taip pat būtina žinoti, kad vienas lagaminas negali sverti daugiau nei 32 kg, tokiu atveju teks lagaminą perpakuoti arba jį siųsti kaip krovinį.

Specialus bagažasDviratis

Vieną dviratį vienam keleiviui leidžiama vežtis, jei nuimami dviračio vairas ir pedalai. Į kiekvieną skrydį transportavimui priimamas ribotas dviračių kiekis. Apie planuojamą vežtis dviratį reikia informuoti iš anksto. Verslo klasės keleiviai dviratį gali vežtis nemokamai. Ekonominės klasės keleiviams taikomas mokestis.

Nardymo įranga

Verslo klasės keleiviai nemokamai gali vežtis vieną nardymo įrangos komplektą. Ekonominės klasės keleiviams taikomas mokestis.

Golfo inventorius

Verslo klasės keleiviai nemokamai gali vežtis vieną golfo įrangos komplektą, kurį sudaro: golfo krepšis, 14 golfo lazdų, 12 golfo kamuoliukų ir golfo batus. Ekonominės klasės keleiviams taikomas mokestis.

Vaikiškas vežimėlis

Vežamas nemokamai. Sulankstomas vežimėlis nėra įskaičiuojamas į nemokamai vežamo registruoto bagažo svorį.

Slidinėjimo įranga ir snieglentės

Verslo klasės keleiviai gali nemokamai vežtis vieną slidinėjimo įrangos komplektą, kurį sudaro:

Slidės, slidinėjimo batai ir slidinėjimo lazdos
arba
Snieglentininko batai ir snieglentė.
Ekonominės klasės keleiviams taikomas mokestis.

Jėgos aitvarų įranga

Verslo klasės keleiviai gali nemokamai vežtis vieną jėgos aitvarų įrangos komplektą. Ekonominės klasės keleiviams taikomas 100 LTL (jei už bagažą ir bilietą mokama vienu kartu) arba 124 LTL (jei už bagažą mokama atskirai) už kiekvieną skrydžio segmentą.

Invalido vežimėlis

Keleiviui reikalingas invalido vežimėlis yra vežamas be jokių papildomų mokesčių.

Violončelės gabenimas

Muzikos instrumentą violončelę galima gabenti orlaivio salone. Violončelė dedama ant grindų, atremiama į keleivio sėdynę ir prisegama diržu. Violončelės išmatavimai negali būti didesni kaip 135x40x35 cm. Bilietą violončelei galima įsigyti kelionių agentūroje tuo pat metu, kai perkamas skrydžio bilietas suaugusiam keleiviui. Violončelė su suaugusiojo bilietu, kuris buvo pirktas internetu, nebus priimama transportavimui. Jei Jūs norite vežtis violončelę, prašome susisiekti su mūsų kelionių agentūra.

Gyvūnų gabenimas

Norėdami gabentis su savimi gyvūną būtina apie tai pranešti užsakant bilietus. Lėktuvo salone leidžiama gabenti tik šunis, kates, naminius triušius ir naminius paukščius iki 8 kg svorio. Jie turi būti gabenami narvuose kurių išmatavimas 50x40x25cm. Graužikus ir reptilijas aviakompanijos lėktuvo salone gabenti galimybės nėra. Stambesni ir daugiau sveriantys gyvunai gabenami narvuose bagažo skyriuje. Už gyvūnų gabenimą mokama kaip už viršsvorį. Į kiekvieną skrydį transportavimui priimamas ribotas gyvūnų skaičius.

*Čia pateikta informacija yra bendro pobūdžio, skirtingos aviakompanijos gali taikyti skirtingus bagažo gabenimo reikalavimus bei viršsvorio įkainius, dėl išsamesnės informacijos prašom kreiptis į mūsų kelionių agentūrą.

Daiktai, kurių nerekomenduojama vežti registruotame bagaže

Registruotame bagaže negalima vežtis dūžtančių daiktų (pvz. akinių), maisto, greitai gendančių daiktų ar kitų vertingų daiktų, pavyzdžiui, pinigų, raktų, gydytojo paskirtų vaistų, apyvartinių čekių, vertybinių popierių bei kitų vertingų dokumentų, taip pat verslo dokumentų, pasų ar kitų asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų, juvelyrinių dirbinių, tauriųjų metalų, asmeninių elektroninių prietaisų, tokių kaip vaizdo kameros, kompiuteriai, telefonai bei muzikos instrumentai.

Dėl skrydžio saugos reikalavimų keleiviams draudžiama vežti šiuos pavojingus daiktus:

Sprogmenis, amuniciją, fejerverko ar signalines raketas, šovinių kapsules;
Suslėgtas dujas (atšaldytas, degias, nedegias ir nuodingas) t.y. butano, propano, kempingo dujų, deguonies, skysto azoto, akvalango balionus;
Agresyviąsias medžiagas: rūgštis, šarmus, gyvsidabrį ir baterijas su skystu elektrolitu;
Degiąsias skystas ir kietas medžiagas: žiebtuvėlių degalus, degtukus, dažus, skiediklius, uždegiklius;
Radioaktyviąsias medžiagas;
Portfelių su įtaisytais signalizacijos prietaisais;
Oksiduojančiąsias medžiagas: balinimo miltelių, peroksido;
Nuodų ir infekcinių medžiagų: insekticidų, herbicidų ir medžiagų su gyvais virusais;
Kitų pavojingų daiktų, kaip įmagnetintų, kenksmingų ar erzinančių medžiagų.
Skysčių vežimas rankiniame bagaže:

Rankiniame bagaže leidžiama turėti tik nedidelius kiekius skysčių. Skysčiai turi būti atskiruose, ne didesniuose nei 100 mililitrų induose. Šiuos indus reikia įdėti į vieną permatomą ir užsegamą plastikinį, ne didesnį nei 1 litro, krepšelį. Vienas krepšelis – vienam keleiviui.

Skysčiais laikomi:

Vanduo ir kiti gėrimai, sriubos bei sirupai;
Kremai, losjonai ir aliejai;
Kvepalai;
Purškiamieji skysčiai;
Geliai, taip pat plaukų ir dušo geliai;
Hermetiškų indų turinys, taip pat skutimosi putos, kitos putos ir dezodorantai;
Pastos, taip pat dantų pasta;
Skystųjų ir kietųjų medžiagų mišiniai;
Blakstienų dažai, lūpų dažai;
Panašios konsistencijos medžiagos.
Į orlaivio saloną draudžiama įsinešti:

Šaunamuosius ginklus, jų kopijas, durklus, peilius (taip pat ir suvenyrinius);
Manikiūro rinkinius;
Žirkles;
Kitus smailius ar aštrabriaunius ir pavojingus ar pavojingai atrodančius daiktus (pvz.: beisbolo lazda).

Jei bagažas sugadinamas, skundą oro vežėjui reikia pateikti per 7 dienas, jei bagažas vėluoja – per 21 dieną nuo jo atgavimo. Ieškinys teismui turi būti pateikiamas per 2 metus nuo atvykimo datos. Kompensacija už sugadintą ar vėluojantį bagažą gali siekti 1223 eurus. Jei vežatės vertingus daiktus, vertėtų apsidrausti papildomai arba vežėjui pateikti specialią deklaraciją registracijos į skrydį metu ir sumokėti papildomą mokestį. Jei kyla nesklandumų, kreipkitės į nacionalines vartotojų asociacijas arba Europos vartotojų centrų tinklą (ECC-Net).

Oro keleiviai gali vežti skysčių atskirose talpose, kiekvienoje talpinant daugiausiai 100 mililitrų. Visas skysčių kiekis negali viršyti 1 litro vienam keleiviui. Talpos turi būti supakuotos viename permatomame, uždarame plastikiniame maišelyje.

Nediskriminacijos principas neįgaliesiems ir riboto judrumo keleiviams garantuojamas pagal galiojančius reglamentus oro ir geležinkelių keleiviams.

2008 m. gruodį Europos Komisija pateikė du pasiūlymus dėl neįgaliųjų ir riboto judrumo asmenų apsaugos keliaujant vandens transportu ir autobusais.

Apie reikiamą pagalbą neįgaliesiems ir riboto judrumo keleiviams reikia pranešti bent 48 val. iki išvykimo. Tokia pagalba turi būti nemokama.

Bendrijos sąrašas, numatantis oro vežėjus, kuriems draudžiama vykdyti veiklą ES, yra svarbi iniciatyva siekiant užtikrinti saugumą. Išbraukimas iš sąrašo galimas, jei suinteresuota šalis įdeda daug pastangų ir laikosi svarbiausių saugos standartų.

Uždraustiems oro vežėjams draudžiama skristi į ar iš ES. Tačiau ES negali uždrausti joms vykdyti skrydžių likusioje pasaulio dalyje. Jei planuojate skristi už ES ribų, rekomenduojama pasitikrinti ES juodąjį aviakompanijų sąrašą.

Uždraustų oro vežėjų sąrašą galite rasti čia.
https://ec.europa.eu/transport/sites/transport/files/air-safety-list_en.pdf

Už vykstančių į užsienio valstybes vaikų iki 18 metų sveikatą, gyvybę, priežiūrą, teisių ir teisėtų interesų gynimą atsako tėvai, globėjai arba vaiką lydėti įgalioti asmenys. Vaikas, vykstantis į kelionę, privalo turėti galiojantį pasą.

Su vienu iš tėvų, vaiką lydėti įgaliotu asmeniu vykstančiam ar vienam keliaujančiam vaikui raštiško vieno iš tėvų sutikimo nereikia, jeigu vaikas vyksta į Šengeno erdvei priklausančią valstybę. Su tėvais, globėju, vaiką lydėti įgaliotu asmeniu ar vienam keliaujančiam vaikui vykstant į užsienio valstybę, nepriklausančią Šengeno erdvei, būtina laikytis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 28 d. nutarimu Nr. 302 (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. liepos 16 d. nutarimo Nr. 302 redakcija) patvirtinto „Vaiko laikino išvykimo į užsienio valstybes, nepriklausančias Šengeno erdvei, tvarkos aprašo“. Laikantis šiame nutarime įtvirtintos tvarkos, vaikui, su vienu iš tėvų vykstančiam į užsienio valstybę, nepriklausančią Šengeno erdvei, antrojo tėvo sutikimo tam, kad vaikas išvyktų, nereikia. Jei vaikas vyksta vienas ar su jį lydinčiu asmeniu (ne su vienu iš tėvų), Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnams turi būti pateikiamas bent vieno iš tėvų arba globėjo (rūpintojo) rašytinis sutikimas, kad vaikas išvyktų vienas ar su jį lydinčiu asmeniu, ir šio sutikimo kopija. Sutikime parašo tikrumas turi būti paliudytas notaro arba Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos pareigūno, arba seniūno. Vaikui išvykstant į užsienio valstybę su jį lydinčiu asmeniu, bent vieno iš tėvų arba globėjo (rūpintojo) rašytiniame sutikime turi būti nurodyti vaiką lydinčio asmens ir vaiko duomenys: vardas, pavardė, gimimo data arba asmens kodas, Lietuvos Respublikos piliečio paso, asmens tapatybės kortelės arba kito asmens tapatybę patvirtinančio dokumento duomenys (numeris, kas ir kada išdavė), galiojimo laikas. Tuo atveju, kai vaiko pavardė nesutampa su vieno iš tėvų, su kuriuo jis išvyksta į užsienio valstybę, pavarde, Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnams pareikalavus pateikiamas vaiko gimimo liudijimas. Vaiko, kuriam yra nustatyta globa (rūpyba), globėjas (rūpintojas), vaikų globos (rūpybos) institucijos vadovas ar jo įgaliotas atstovas, likus ne mažiau kaip 3 dienoms iki numatomo vaiko laikino išvykimo į užsienio valstybę, privalo raštu informuoti savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnybą (skyrių) apie numatomą vaiko laikiną išvykimą į užsienio valstybę, nurodydamas kelionės tikslą, trukmę ir šalį, į kurią vaikas išvyksta.

Šie reikalavimai netaikomi asmenims, iki 18 metų amžiaus sudariusiems santuoką (įgijusiems visišką civilinį veiksnumą) arba teismo tvarka pripažintiems visiškai veiksniais (emancipuotiems). Tarp valstybių, nepriklausančių Šengeno erdvei yra Egipto Arabų Respublika, Jungtinių Arabų Emyratai, Tailando Karalystė, Indijos Respublika, Bulgarijos Respublika, Turkijos Respublika, Kroatijos Respublika, Tuniso Respublika..

Svarbu! Vaikų asmens dokumentai galioja trumpesnį laiką (2-5 metus), todėl ruošdami vaiką kelionei tėvai turėtų atkreipti dėmesį į jo kelionės dokumento galiojimo laiką.

Būtina žinoti, kad vaiko gimimo liudijimas nėra asmens tapatybės dokumentas, todėl nepilnametis negali su šiuo dokumentu vykti į užsienį.

Šaltinis: www.urm.lt

Užsieniečiai ir Lietuvos Respublikos piliečiai, įveždami naminius gyvūnus į Lietuvos Respubliką, turi turėti atitinkamus dokumentus. Gyvūnų augintojai, atvykstantys iš Europos Sąjungos (ES) šalių, turėtų vežtis ir vieningos ES patvirtintos formos savo augintinio pasą, kuriame būtų atžymos apie vakcinaciją ar revakcinaciją nuo pasiutligės. Pasai veterinarijos gydyklose išduodami ne visiems gyvūnams, o tik šunims, katėms, šeškams bei fretkoms (naminiams šeškams). Šunys, katės ir šeškai turi būti identifikuoti – turėti aiškiai įskaitomą tatuiruotę arba būti paženklinti integriniu grandynu (nuo 2011 m. liepos 3 d. kaip identifikacija bus pripažįstamas tik integrinis grandynas).

Piliečiai, atvykstantys su gyvūnais į Lietuvos Respubliką iš trečiųjų šalių, turėtų turėti valstybinio veterinarijos gydytojo išduotą veterinarijos sertifikatą bei dokumentą apie gyvūnui po vakcinacijos nuo pasiutligės patvirtintoje laboratorijoje atliktus antikūnių tyrimus ir jų rezultatus. Nevakcinuotų jaunesnių kaip 3 mėnesių amžiaus šunų, kačių ir šeškų įvežimas iš trečiųjų šalių gali būti leidžiamas, jeigu šiose šalyse yra palanki pasiutligės epizootinė situacija.

Dėl papildomos informacijos apie gyvūnų gabenimo per valstybės sieną kreipkitės į Lietuvos Respublikos Maisto ir Veterinarijos Tarnybą.

Už vykstančių į užsienio valstybes vaikų iki 18 metų sveikatą, gyvybę, priežiūrą, teisių ir teisėtų interesų gynimą atsako tėvai, globėjai arba vaiką lydėti įgalioti asmenys. Vaikas, vykstantis į kelionę, privalo turėti galiojantį pasą.

Su vienu iš tėvų, vaiką lydėti įgaliotu asmeniu vykstančiam ar vienam keliaujančiam vaikui raštiško vieno iš tėvų sutikimo nereikia, jeigu vaikas vyksta į Šengeno erdvei priklausančią valstybę. Su tėvais, globėju, vaiką lydėti įgaliotu asmeniu ar vienam keliaujančiam vaikui vykstant į užsienio valstybę, nepriklausančią Šengeno erdvei, būtina laikytis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 28 d. nutarimu Nr. 302 (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. liepos 16 d. nutarimo Nr. 302 redakcija) patvirtinto „Vaiko laikino išvykimo į užsienio valstybes, nepriklausančias Šengeno erdvei, tvarkos aprašo“. Laikantis šiame nutarime įtvirtintos tvarkos, vaikui, su vienu iš tėvų vykstančiam į užsienio valstybę, nepriklausančią Šengeno erdvei, antrojo tėvo sutikimo tam, kad vaikas išvyktų, nereikia. Jei vaikas vyksta vienas ar su jį lydinčiu asmeniu (ne su vienu iš tėvų), Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnams turi būti pateikiamas bent vieno iš tėvų arba globėjo (rūpintojo) rašytinis sutikimas, kad vaikas išvyktų vienas ar su jį lydinčiu asmeniu, ir šio sutikimo kopija. Sutikime parašo tikrumas turi būti paliudytas notaro arba Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ar konsulinės įstaigos pareigūno, arba seniūno. Vaikui išvykstant į užsienio valstybę su jį lydinčiu asmeniu, bent vieno iš tėvų arba globėjo (rūpintojo) rašytiniame sutikime turi būti nurodyti vaiką lydinčio asmens ir vaiko duomenys: vardas, pavardė, gimimo data arba asmens kodas, Lietuvos Respublikos piliečio paso, asmens tapatybės kortelės arba kito asmens tapatybę patvirtinančio dokumento duomenys (numeris, kas ir kada išdavė), galiojimo laikas. Tuo atveju, kai vaiko pavardė nesutampa su vieno iš tėvų, su kuriuo jis išvyksta į užsienio valstybę, pavarde, Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punkto pareigūnams pareikalavus pateikiamas vaiko gimimo liudijimas. Vaiko, kuriam yra nustatyta globa (rūpyba), globėjas (rūpintojas), vaikų globos (rūpybos) institucijos vadovas ar jo įgaliotas atstovas, likus ne mažiau kaip 3 dienoms iki numatomo vaiko laikino išvykimo į užsienio valstybę, privalo raštu informuoti savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnybą (skyrių) apie numatomą vaiko laikiną išvykimą į užsienio valstybę, nurodydamas kelionės tikslą, trukmę ir šalį, į kurią vaikas išvyksta.

Šie reikalavimai netaikomi asmenims, iki 18 metų amžiaus sudariusiems santuoką (įgijusiems visišką civilinį veiksnumą) arba teismo tvarka pripažintiems visiškai veiksniais (emancipuotiems). Tarp valstybių, nepriklausančių Šengeno erdvei yra Egipto Arabų Respublika, Jungtinių Arabų Emyratai, Tailando Karalystė, Indijos Respublika, Bulgarijos Respublika, Turkijos Respublika, Kroatijos Respublika, Tuniso Respublika..

Svarbu! Vaikų asmens dokumentai galioja trumpesnį laiką (2-5 metus), todėl ruošdami vaiką kelionei tėvai turėtų atkreipti dėmesį į jo kelionės dokumento galiojimo laiką.

Būtina žinoti, kad vaiko gimimo liudijimas nėra asmens tapatybės dokumentas, todėl nepilnametis negali su šiuo dokumentu vykti į užsienį.

Šaltinis: www.urm.lt

Šalyse, kuriose nepakankamos higienos sąlygos, pirktas maistas laikomas kaip galimai užkrečiamas. Jei tik įmanoma, valgyti reikėtų tik šviežiai nuvalytą ir pagamintą maistą. Daugelyje tropinių šalių dirvožemis tręšiamas žmonių fekalijomis. Dėl to vaisius ir daržoves būtina bent jau kruopščiai nuplauti muilu ir vandeniu ir nuskalauti. Geriausia tai daryti naudojant chloruotą vandenį (trigubos koncentracijos, jei lygintume su gėrimui ruošiamu vandeniu!). Reikėtų visiškai vengti ir nevalgyti žalios mėsos ir žuvies, taip pat iš nevalytų daržovių pagamintų salotų. Jei dėl socialinių priežasčių esate priversti valgyti salotas, nepagailėkite ant jų užpilti acto ar citrinos sulčių, nes tai gali šiek tiek sumažinti užkrato riziką. Nepasterizuotą pieną reikėtų arba užvirinti, arba jo vengti.

Vanduo

Atostogautojai šalyse, kuriose vandens higiena yra abejotina, turėtų negerti vandens iš čiaupo arba nevirinto vandens iš kitų šaltinių. Paprastai saugu gerti pramoniniu būdu išpilstytus ar virintus gėrimus, pvz., kavą ir arbatą. Gazuoti gaivieji gėrimai yra saugesni už negazuotus. Ilgesnių kelionių metu, pratinantis prie vietos vandens ir gėrimų, kartais sunku išvengti viduriavimo. Geriausias ir saugiausias būdas užtikrinti, kad vanduo bus geras, – reguliariai jį virinti. Verdančiame vandenyje paprastai nelieka užkrečiamų mikrobų, kadangi virimo metu žūva bakterijos, amebos ir hepatito A virusai. Daugelis Azijos viešbučių, svečiams paprašius, pateikia virinto vandens, kurį galima gerti ir naudoti dantims valyti. Jei nėra kitokio, galima naudoti karštą vandenį iš čiaupo. Jis iš dalies pakeičia virintą vandenį. Ledukai nepavojingi sveikatai tik tada, kai nepavojingas vanduo, iš kurio jie pagaminti. Ledukų geriau nedėti į gėrimus, jei nežinoma, ar jie visiškai nepavojingi. Gėrimus galima atvėsinti, visą stiklinę įstačius į ledą.

Kai kuriose užsienio valstybėse, paliekant šalį, reikia mokėti išvykimo ar pasienio rinkliavą oro uoste ar kitame pasienio kontrolės punkte. Pieš išvykdami įsitikinkite, kad Jums liko pinigų padengti šias išlaidas. Svarbu žinoti, kad įvežamus į šalį ir išvežamus iš jos tam tikrus daiktus, produktus, prekes gali reikėti deklaruoti. Nevežkite į Lietuvą daiktų ar prekių, kuriuos įvežti į Lietuvos Respubliką draudžiama.

Keliaujant po Europos Sąjungos valstybes, perkamų ar vežamų daiktų kiekis neribojamas, jei tie daiktai skirti naudoti asmeniškai, o ne parduoti, PVM ir muito mokesčiai yra įskaičiuojami į kainą ir kitoje ES šalyje jokių mokesčių mokėti nebereikia.

Tačiau atkreipiame dėmesį į tai, kad kiekviena Europos Sąjungos valstybė gali nustatyti skirtingus asmeniniam vartojimui skirtų tabako gaminių ir alkoholinių gėrimų kiekius. Jeigu vežatės tų prekių daugiau, gali tekti pateikti dokumentus, įrodančius, kad jos yra asmeninio vartojimo. Informaciją apie šių gaminių kiekius galite rasti Muitinės departamento interneto puslapyje www.cust.lt arba sužinoti telefonu (8 ~ 5) 261 3027.

Keleivis, atvykstantis į Lietuvos Respubliką iš trečiųjų (ne Europos Sąjungos) šalių, be importo muito ir mokesčių gali įvežti:

asmeninio naudojimo reikmenis;
darbo įrankius, mokymosi reikmenis, taip pat daiktus, skirtus įsikurti, jeigu keleivis atvyksta į Lietuvos Respubliką dirbti pagal darbo sutartį, į tarnybinę komandiruotę arba mokytis;
asmeninį turtą, jeigu asmuo keičia gyvenamąją vietą ir persikelia gyventi į Lietuvą iš trečiosios šalies;
buities daiktus antrajai gyvenamajai vietai apstatyti, jeigu asmuo turi nuolatinę gyvenamąją vietą trečiojoje šalyje;
kraitį, jam priklausančius naujus ar nenaujus buities daiktus, jeigu asmuo po vedybų persikelia gyventi iš trečiosios šalies į Lietuvą;
vedybų proga gaunamas dovanas iš asmenų, gyvenančių trečiojoje šalyje;
asmeninio naudojimo transporto priemonę;
asmeniniame bagaže esančias nekomercinio pobūdžio prekes (įvežamas nereguliariai ir skirtas keleivių arba jų šeimų asmeniniam naudojimui arba dovanoms), jeigu jų bendra vertė (išskyrus toliau nurodytas ribojamas prekes) yra ne didesnė nei 600 litų.
Tabako gaminių, alkoholinių gėrimų, kvepalų ir tualetinio vandens, kavos ir arbatos, nemokant muito mokesčio, galima įvežti ribotą kiekį. Informaciją apie šių produktų kiekius, kuriuos galima įvežti į Lietuvą iš trečiųjų šalių be muito mokesčio, galite rasti Muitinės departamento interneto puslapyje www.cust.lt arba sužinoti telefonu (8 ~ 5) 261 3027.

Atminkite, kad gabenant didesnius prekių kiekius, yra taikomi muitai ir kiti mokesčiai.

Vadovaujantis šiuo metu galiojančiais Lietuvos Respublikos teisės aktais įvežama į Lietuvos Respubliką iš Europos Sąjungai nepriklausančių (trečiųjų) šalių ar išvežama iš Lietuvos į tas šalis grynųjų pinigų vienkartinė suma, viršijanti 10 tūkst. eurų, ar ją atitinkanti suma kita valiuta, turi būti deklaruojama raštu Lietuvos muitinėje pateikiant keleivio deklaraciją. Grynųjų pinigų įvežimas į Lietuvos Respubliką ar išvežimas iš jos neribojamas.

Už į Lietuvą įvežamus ar iš jos išvežamus grynuosius pinigus jokių mokesčių muitinei mokėti nereikia. Užsienio valstybių ir Lietuvos Respublikos piliečiams taikoma tokia pati pinigų deklaravimo tvarka. Apie kitų daiktų ir prekių įvežimo į Lietuvos Respubliką reikalavimus ir sąlygas, jiems įvežti taikomus muito mokesčius informacijos teiraukitės Muitinės departamento prie Finansų ministerijos informaciniu tel. (8 ~ 5) 261 3027 arba el. paštu info@cust.lt.

Nors ruošdamiesi kelionei nei vienas Nenorime galvoti apie galimas ligas ar sužeidimus, tačiau kartais jų išvengti nepavyksta. Įsigyti mums įprastą vaistą užsienio šalyse gali būti sudėtinga ar net neįmanoma, todėl į kelionę pasiėmę būtiniausių vaistų ir kitų priemonių išvengsime dar didesnių su liga susijusių nepatogumų.

Į kelionę rekomenduojame pasiimti:

Tvarstį;
Įvairių dydžių pleistrų;
Antiseptinio tirpalo žaizdai praplauti (vandenilio peroksido ar kt.);
Vaistų nuo karščiavimo ir skausmo (paracetamolis, ibuprofenas);
Vaistų nuo alergijos (Tavegyl, Claritine);
Tepalo su heparinu kojų venų kraujotakai gerinti ir nuovargiui mažinti;
Vaistų nuo viduriavimo (Smecta aktyvuota anglis);
Vaistų nuo virškinamojo trakto spazmų (No-spa);
Vaistų nuo padidėjusio skrandžio rūgštingumo;
Virškinimą gerinančių kasos fermentų (Mezym);
Keliaujant lėktuvu ar laivu gali praversti vaistai nuo jūros ligos.

Jei vykstate į šiltus kraštus nepamirškite apsauginio kremo nuo saulės bei priemonių nudegus (pantenolio purškalo, drėkinančio kremo ar losjono).

Keliaujant į kalnus vaistinėlę papildykite tepalu nuo skausmo ir uždegimo.

Jei planuojate daug laiko praleisti gamtoje nepamirškite priemonių nuo uodų.

Nepamirškite ir nuolat vartojamų vaistų nuo padidėjusio kraujospūdžio, diabeto ir kt.

Jei su savim vežatės antibiotikų, nervų sistemą veikiančių ar kitų receptinių vaistų, gali prireikti recepto ar gydytojo rašto (anglų arba šalies į kurią vykstate kalba), patvirtinančio kad vaistai buvo paskirti būtent Jums.

Vykdami į egzotiškus kraštus nepamirškite pasirūpinti skiepais nuo tuose kraštuse siaučiančių ligų.

Reikėtų nepamiršti, kad farmacijos produktų galiojimo laikas, esant karštam klimatui, gali sutrumpėti, skysti vaistai gali išdžiūti, aktyviosios medžiagos – išgaruoti, žvakutės – ištižti.

Dažnai pranešama apie vaistų falsifikatų atvejus. Pirmiausia jų pasitaiko vadinamosiose trečiojo pasaulio šalyse. Tokiais atvejais vaistai yra kopijuojami kartu su pakuote ir instrukcijų lapeliu. Geriausiu atveju – turinys visiškai neveiksmingas. Tačiau pasitaikė, kad tokių vaistų pavartoję žmonės rimtai susirgo.

Vairuodami automobilį užsienio valstybėje, visada laikykitės kelių eismo taisyklių. Baudos už kelių eismo taisyklių pažeidimus gali būti labai griežtos. Kai kuriose valstybėse vairuotojai, kurie negali sumokėti baudos už pada rytą kelių eismo taisyklių pažeidimą iš karto, negyvena ir nedirba toje šalyje, gali netekti automobilio iki tol, kol sumokės baudą. Už įvairius kelių eismo taisyklių pažeidimus automobiliai gali būti konfiskuojami arba sulaikomas transporto priemonės registracijos liudijimas.

Nevairuokite neblaivūs. Daugumoje užsienio valstybių galioja 0 promilių taisyklė, t. y. draudžiamas bet koks alkoholio kiekis kraujyje. Už vairavimą išgėrus yra taikoma pati griežčiausia atsakomybė. Pavyzdžiui, Lenkijoje alkoholio kiekis nuo 0,20 iki 0,50 promilės yra laikomas nusižengimu ir baudžiamas areštu arba bauda. O alkoholio kiekis nuo 0,50 promilės traktuojamas kaip neblaivumo būklė ir yra nusikaltimas, už kurį pagal Lenkijos baudžiamojo kodeksą gali būti paskirta piniginė bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki 2 metų, taip pat draudimas vairuoti transporto priemones Lenkijos teritorijoje nuo 6 mėn. iki 3 metų.

Atminkite, kad kai kuriose užsienio valstybėse (Didžiojoje Britanijoje, Kipre, Airijoje, Maltoje ir kt.) eismas vyksta kairiąja kelio puse. Daugelyje Europos valstybių yra renkamas mokestis už naudojimąsi greitkeliais. Šis mokestis gali būti renkamas įvairiai, pavyzdžiui, specialiai tam įrengtuose kelio postuose arba reikalaujant įsigyti specialų lipduką-leidimą, klijuojamą ant automobilio priekinio stiklo.

Europos Sąjungos piliečiai gali be jokių apribojimų vairuoti automobilį visoje Europos Sąjungos teritorijoje su vairuotojo pažymėjimu, išduotu bet kurioje Europos Sąjungos valstybėje. Visos Europos Sąjungos valstybės pripažįsta kitoje valstybėje narėje išduotą vairuotojo pažymėjimą. Kitose užsienio valstybėse (ne Europos Sąjungoje) Lietuvos Respublikoje išduoti vairuotojo pažymėjimai gali būti nepripažįstami ir už vairavimą su Lietuvoje išduotu vairuotojo pažymėjimu gali būti taikomos baudos. Jei planuojate užsienio valstybėje vairuoti automobilį su lietuvišku vairuotojo pažymėjimu, iš anksto kreipkitės į tos užsienio valstybės diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą, o jei esate toje valstybėje – į kelių policiją ar kitą kompetentingą instituciją dėl informacijos apie Jūsų vairuotojo pažymėjimo galiojimą toje valstybėje.

Jei užsienio valstybėje praradote transporto priemonės registracijos liudijimą ar savo vairuotojo pažymėjimą, kreipkitės į artimiausią Lietuvos Respublikos diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą, kurioje Jums bus išduoti laikini dokumentai, su kuriais galėsite grįžti į Lietuvą.

Atminkite, kad užsienio valstybių kelių eismo taisyklėse gali būti numatyti reikalavimai, kurie skiriasi nuo Lietuvos Respublikoje taikomų kelių eismo taisyklių, todėl prieš kelionę automobiliu pasidomėkite konkrečios užsienio valstybės teisės aktų reikalavimais.Italijoje, Ispanijoje, Portugalijoje ir kitose valstybėse automobilio salone privaloma turėti liemenę su atšvaitais, kurią būtina užsivilkti prieš išlipant iš automobilio įvykus gedimui ar avarijai. Už šio reikalavimo nesilaikymą taikomos griežtos baudos. Bauda Jums būtų pritaikyta net ir tuo atveju, jei automobilyje Jūs turite liemenę, tačiau ji yra ne automobilio salone.